REVIEWS

Create your own web pages in minutes...
4 Γυμνάσιο Πολίχνης

Το σχολείο μας       Δραστηριότητες       Φωτογραφίες    Σχόλια    Χρήσιμα

Νέα - Ανακοινώσεις

16ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός μέσω Internet «ΛΥΣΙΑΣ»

Ημέρα Σταδιοδρομίας

Εκδρομή μαθητών της περιβαλλοντικής ομάδας στην Κωνσταντινούπολη
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΡΙΗΜΕΡΗΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ-ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ ΣΤΑ ΖΑΓΟΡΟΧΩΡΙΑ

Πρώτη μέρα:  4/4/2013
Αναχώρηση στις 6.30 από τον αύλειο χώρο του σχολείου.
Μετά από διάφορες στάσεις στην διαδρομή άφιξη στα Γιάννενα.Βόλτα στη λίμνη.Φαγητό και μετά αναχώρηση για την Κόνιτσα.Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο Panorama.Απογευματινή περιήγηση στην Κόνιτσα.Επιστροφή και διανυκτέρευση στο ξενοδοχείο.

Δεύτερη μέρα:5/4/2013
Μετά το πρωινό αναχώρηση για Καλπάκι .
Συνεχίζουμε τη διαδρομή μας για το Δυτικό Ζαγόρι και αφού περάσουμε την ΑΡΙΣΤΗ -ένα πανέμορφο χωριό με παραδοσιακά καταλύματα- θα φτάσουμε στο μοναδικό τοπίο ομορφιάς χρωμάτων και αντιθέσεων του Βοϊδομάτη, που θεωρείται από τα διαυγέστερα ελληνικά ποτάμια. Εδώ δεσπόζει το τοξωτό τσιμεντένιο γεφύρι του, που σηματοδοτεί το τέλος του φαραγγιού του ΒΙΚΟΥ. Στάση.
Συνεχίζουμε για το πανέμορφο Μεγάλο Πάπιγκο σε υψόμετρο 900μ, ο πιο γνωστός και δημοφιλής παραδοσιακός οικισμός που διατηρεί αναλλοίωτο το χαρακτήρα του, με τα μεγάλα αρχοντικά, λιθόκτιστα σπίτια, λιθόστρωτα δρομάκια και την εξαιρετική θέα του όρους ΤΥΜΦΗ(ΓΚΑΜΗΛΑ). Στάση.
Πεζοπορία μέχρι το μικρό Πάπιγκο.
Επιστροφή στην Κόνιτσα.Φαγητό .Διανυκτέρευση

Τρίτη μέρα: 6/4/2013
Μετά το πρωινό αναχώριση για το κεντρικό Ζαγόρι. Μέσω ΑΝΩ ΠΕΔΙΝΩΝ θα φτάσουμε στο γραφικό χωριό των ΖΑΓΟΡΙΩΝ το ΜΟΝΟΔΕΝΔΡΙ που δεσπόζει στη χαράδρα του ΒΙΚΟΥ με την μοναδική πέτρινη αρχιτεκτονική των οικημάτων του. Παραμονή, Θα περπατήσουμε το καλόστρωτο πέτρινο μονοπάτι που οδηγεί στη Μονή της Αγίας Παρασκευής για να βρεθούμε σε 5-6 λεπτά   στο μπαλκόνι της Μονής με θέα τη χαράδρα του Βίκου. Θέα εκπληκτική, άγρια ομορφιά, που προκαλεί δέος και κόβει την ανάσα του επισκέπτη. Η χαράδρα του Βίκου,   είναι καταγεγραμμένη στο βιβλίο Γκίνες (Guinness) ως το, μοναδικό στον κόσμο, φαράγγι με το μικρότερο άνοιγμα -1100 μ.- και ταυτόχρονα βάθος που ξεπερνά τα 900 μ.!! Το μοναστήρι κτισμένο στην άκρη του βράχου, χρονολογείται από το 15ο αιώνα, έχει υπέροχες τοιχογραφίες, αλλά παραμένει σαν σημείο αναφοράς του "παρατηρητηρίου" της χαράδρας του Βίκου.Επόμενος προορισμός το χωριό Κήποι που βρίσκεται σε μια παράκαμψη 4-5 χλμ στο δρόμο της επιστροφής μας από το Μονοδέντρι. Αναμφισβήτητα το ωραιότερο κομμάτι διαδρομής της ημέρας, αφού στα λίγα χιλιόμετρα θα θαυμάσουμε τέσσερα πετρόκτιστα τοξωτά γεφύρια -με εντυπωσιακότερο αυτό του Κόκκορη-, γαλαζοπράσινα νερά, εντυπωσιακούς βραχώδεις γεωλογικούς σχηματισμούς με οριζόντιες πλάκες και τελικά το χωριό Κήποι που θα προβάλλει μπροστά μας σαν πανέμορφη κάρτ-ποστάλ στη στάση που θα κάνουμε στο "Καλογερικό" ή του Πλακίδα -όπως λέγεται- τρίτοξο γεφύρι.
Επιστροφή για τη Θεσσαλονίκη με στάση για φαγητό στο Μέτσοβο.
Άφιξη στον αύλειο χώρο του σχολείου αργά το απόγευμα.
Τέλος εκδρομής.

Web Designer:  Chris Kouvaris 2011